Etkileşimli Yandex.Haritalar’ın uygulamaya veya siteye yüklenmesi için bir araç setidir. Bu API aracılığıyla site sayfalarında, üzerine çeşitli nesnelerin konduğu haritaların görüntülenmesini, harita üzerinde adres aramayı ve rota kurmayı sağlamak ve istediğiniz şemayı çizmek gibi birçok eylem gerçekleştirebilirsiniz. API’nin arayüzü JavaScript desteğini gerektirir.
Kullanım Şartları
  • Yandex.Haritalar API’si, haritaların gerçek kullanıcılara görünmesini sağlamak için kullanılır. Dolayısıyla API’nin, noktaların coğrafi kodlanması veya arayüzde görüntülenmeyecek rotaların kurulması gibi veri alma ve işleme amaçlarıyla kullanımına izin verilmez.
  • Haritalar’da, mevcut logoları ve telif hakkı simgelerini, diğer simgeler de dahil olmak üzere herhangi bir şekilde değiştirmeye ve/veya gizlemeye izin verilmez.
  • Ücretsiz Yandex.Haritalar API’sinin sadece halka açık sitelerde ve ücretsiz uygulamalarda kullanımına izin verilir. Kullanıcı kimlik doğrulamayı gerektiren sitelerde ise kullanıcı kaydının açık ve ücretsiz olması zorunludur. 
  • Ücretsiz Yandex.Haritalar API’sinin muhasebecilik yazılım modüllerinde, iç şebekeler gibi özel kullanım sistemlerinde, masaüstü uygulamalar ve programlarda, oyun projelerinde veya ulaşım araçları takip ve yönetim/dağıtım sistemlerinde kullanımına izin verilmez.
  • Ayrıca ücretsiz API’de uygulanan kısıtlamaya göre 24 saatte Geocoder’a en fazla 25.000 sorgunun gönderilmesine izin verilir.