Geocoder bir objenin adresinden koordinatlarını ve tam tersine, koordinatlarından adresini belirleyebilir. Geocoder'a HTTPS yoluyla veya JavaScript API kullanarak ulaşabilirsiniz.


Geocoding örneği. Adres öğrenmek için haritaya tıklayın.

Nasıl çalışır?

"Moscow, Lva Tolstogo Street, 16" sorgusu için, Geocoder bu binanın koordinatlarını verir: [37.587874, 55.73367]. Fakat sorguda bir noktanın coğrafi koordinatları belirtilmişse (örn. [27.525773, 53.89079]), Geocoder adresle yanıt verir: "Minsk, praspiekt Dziaržynskaha, 5".

Kullanım koşulları

Geocoder, Router ve panorama servislerine günlük toplam 25.000'den az sorgu gönderiyorsanız Geocoder'ı ücretsiz kullanabilirsiniz. Sorgu sayısının nasıl hesaplandığını öğrenmek için dokümantasyon bölümüne gözatın. Geocoder'a HTTPS'den ulaşılsa bile, sonuçlar herkese açık bir haritada gösterilmelidir. Geocoding sonuçları harita olmadan saklanamaz ya da kullanılamaz. Ayrıca, diğer ücretsiz API kullanım koşullarına uyulmalıdır.

Not: Aynı geocoder sorgularının birden fazla kez sayılmaması için sonuçlar 30 güne kadar önbellekte tutulabilir. Önbellekte tutmak sitenizin veya uygulamanızın yükünü de azaltacaktır.

Projeniz ücretsiz API kullanım koşullarını karşılamıyorsa İşletmeler için API'yi kullanabilirsiniz.