Yandex.Haritalar API'si 3 üründen meydana gelir:
JavaScript API and HTTP Geocoder API;
Places HTTP API;
Static API.
Projenizin türüne ve yapacağınız günlük sorgu sayısına bağlı olarak bu API ürünlerinin her birini ücretli veya ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Ücretsiz API herkese uygun değildir. Karşılanması gereken birkaç koşul bulunmaktadır:

1. API'den alınan tüm veriler Yandex logosunun görülebileceği şekilde haritada gösterilmelidir. Veriler saklanamaz ya da değiştirilemez.

2. Herkese açık, ücretsiz bir web sitesinde veya uygulamada kullanılabilir; başka bir deyişle, herhangi bir kayıt ücreti veya benzeri bir masraf ödemeden herkes haritaya erişebilmelidir. Örneğin, harita bir şirketin dahili ağında veya sadece davetiye yoluyla erişebilen bir web sitesinde kullanılamaz.

3. API araçların veya mobil çalışanların takibi için kullanılamaz.

4. JavaScript API ve Geocoder HTTP API kullanmayı düşünüyorsanız, günlük 25.000 sorguyu, Places API için günlük 500 sorguyu aşmamanız gerekmektedir. Sorgular nasıl hesaplanır?

Projeniz bu şartlardan bir veya daha fazlasını karşılamıyorsa API'yi ücretli kullanmanız gerekir.
Ücretsiz kullanım koşullarıyla ilgili daha fazla bilgi.

Önemli bilgiler

Haritalar API'sinin tüm teknik özellikleri ücretsiz veya ücretli kullanılabilir. Fakat bunlar arasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

  • API'yi ücretsiz kullanıyorsanız ve günlük sorgu limitini aşarsanız harita 24 saatlik süre dolana kadar kullanılamaz. Ücretli kullanımda bu yaşanmaz; limiti aşan sorgular ayrı ücretlendirilir.
  • Yandex'e uydu görüntüleri sağlayan ortaklar tarafından yasaklandığından API'nin ücretli sürümünde "Uydu" ve "Hibrit" haritalar kullanılamaz.

Ücretlendirme

Servisinizin Yandex.Haritalar API'sine yapacağı günlük sorgu sayısını yaklaşık olarak hesaplayın ve size uygun limiti seçin. Sorgular nasıl hesaplanır?

Üç ürünün de ücretlendirilmesi ayrı olup, kullanılacak her bir ürün için ayrı ayrı seçilmelidir. Seçilen sorgu limiti için, ürünü kullanmaya başlamadan önce tek seferde ödeme yapılır. 3 ayda bir gerçekleştirilen raporlamada ekstra kullanımlar için ayrı bir fatura oluşturulur.

Yandex.Haritalar API ürünleri ve fiyatlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi için mapsapi-tr@yandex-team.com.tr adresine yazın.

Tarifeler nasıl etkinleştirilir?

Geliştirici Konsolu'ndan anahtar alın. Bunun için, formu doldurun ve kullanacağınız Yandex.Haritalar API tarifelerini seçin.